Agencja apeluje o zachowanie ostrożności w okresie poprzedzającym święta
.
Według badania przeprowadzonego w 2023 r. w 39 krajach, w tym 22 w Europie, 23% Szwajcarów twierdzi, że przynajmniej raz w ciągu 30 dni prowadzili pojazd po spożyciu alkoholu. W Europie wskaźnik ten wynosi zaledwie 15%.
Badanie z 2023 r. przeprowadzone we współpracy z 14 kantonalnymi jednostkami policji wykazało, że prawie 4% kierowców prowadzi pojazd po spożyciu alkoholu, a 0,4% ma stężenie alkoholu we krwi przekraczające dopuszczalny limit 0,5 promila. W nocy wskaźnik ten jest jeszcze wyższy, a jeden na siedmiu kierowców jest pod wpływem alkoholu.
W zeszłym roku 31 osób zginęło, a 506 zostało poważnie rannych w wypadkach drogowych związanych z alkoholem. Alkohol był przyczyną prawie 12% wypadków skutkujących poważnymi obrażeniami. Sytuacja nie poprawiła się w ciągu ostatnich 10 lat, ubolewa agencja zapobiegania wypadkom.
Młodzi kierowcy: poprawa
Zauważa jednak, że środki skierowane do młodych kierowców wydają się przynosić owoce. Osoby poniżej 30. roku życia zachowują się generalnie bardziej odpowiedzialnie niż ich starsi koledzy.
W okresie poprzedzającym święta agencja zaleca kierowcom powstrzymanie się od picia alkoholu przed siadaniem za kierownicą lub, jeśli wypili, pozostawienie pojazdu na miejscu i wzięcie taksówki lub transportu publicznego do domu. Zaleca wspólne przejazdy samochodem, z wcześniej wyznaczonym trzeźwym kierowcą.
W każdym razie osobom, które piły alkohol, należy uniemożliwić siadanie za kierownicą. Gospodarze ze swojej strony są zaproszeni do oferowania napojów bezalkoholowych.