Praca w gospodarstwie jest różnorodna i jest to dużo zaletą, ponieważ nie wykonujesz monotonnych czynności – czas w pracy szybciej mija. Jeśli lubisz pracę ze zwierzętami to również może sprawiać radość. Wadą są niestety długie godziny pracy, mała wypłata (początkowo) co może bardzo zniechęcać.
Na początku praca może wydawać się tragiczna, zapewne wstając o 5:00 rano zadasz pytanie: “Co ja ku%wa tutaj robię ? “, z mojego doświadczenia warto wytrzymać jeden miesiąc, przyzwyczaić się do warunków i wtedy ocenić to na chłodno, ponieważ początkowe etapy są mega trudne, musisz się wszystkiego nauczyć, nowe otoczenie, kultura i bariera językowa.
Gospodarstwa zazwyczaj są małoobszarowe (5-20ha), z krowami i inną działalnością (konie czy mały sad). Duża część gospodarstw jest dobrze wyposażona w nowoczesne maszyny. Często będziesz się dziwił, że jest tyle maszyn na tak małe gospodarstwo. Warto się nie spieszyć z pracą, pracować spokojnie, lecz wykonywać ją dokładnie. W czasie sezonu zdarza się praca dłużej niż 10h.
Umowa o pracę/warunki pracy – Rolnictwo:
Umowa o pracę
Każda praca w Szwajcarii podlega regulacji:
– des Arbeitsvertragsrechtes (OR)
– die Vorschriften der kantonalen Normalarbeitsverträge (NAV)
– der Landwirtschaft und die im Einzelarbeitsvertrag festgehaltenen Bestimmungen.
- Godziny pracy
Tutaj się robi mniej miło ponieważ w Rolnictwie pracujemy po 55h w tygodniu. Oznacza to, że pracuje od poniedziałku do piątku po 10 godzin i w sobotę po 5. Często stosuje się pracę w sobotę po 10 godzin, ale następny weekend (sobota i niedziela) masz wolny.
Praca zazwyczaj rozpoczyna się o 5 czy 6, robisz poranny obrządek krów, świń, koni itp, następnie jest śniadanie około 7-8. Później masz chwile dla siebie, następnie praca do południa, obiad około 12:00, do 13:00, czasem do 13:30 przerwa i później pracujesz do końca dnia, aby wypełnić 10 godzin dziennie. - Nadgodziny
Możesz je wybrać jako dzień wolny, czyli nazbierasz 10h to masz jeden dzień wolny lub mniej stosowana przez rolników opcja, wypłata nadgodzin ( 125% stawka godzinowa) - Urlop/Wakacje
Mając wiek 20-50 masz prawo do 4 tygodni urlopu, powyżej 50 lat masz 5 tyg. urlopu.
Kliknij tutaj, aby pobrać plik pdf w którym znajdziesz wytyczne do każdego kantonu w sprawie urlopu, godzin czy wypłaty brutto.
Zwracaj uwagę czy podczas wolnego/urlopu rolnik nie odciąga ci pieniędzy za jedzenie - Zasiłki rodzinne
Masz prawo do zasiłków rodzinnych na swoje dzieci więcej wyjaśnię w zakładce zasiłki rodzinne.
Lohnabrechnung ( Lista Płac)
Jest to dokument, który powinieneś dostać na koniec każdego miesiąca. Zawarte są w nim wszystkie podatki, koszty, które ponoisz. Poniżej przykład takiego :
Wytłumaczę tobie co każde potrącenie znaczy:
Niemiecki | Francuski | Włoski | Polskie Wyjaśnienie |
Quellensteuer | L’impôt à la source | Imposta alla fonte | Podatek. Stawka podatkowa zależy od kantonu, wyznania, stanu cywilnego oraz dzieci. Najniższa jest w kantonie Zug około 4 procent najwyższa w kantonie Bern. Kliknij tutaj, aby ją obliczyć |
AHV/ IV/EO | AVS/ AI/PG | AVS/ AI/IPG | Składka emerytalna I filar (proszę zobaczyć wyjaśnienie w tabeli dot. porównania systemu zabezpieczenia społecznego).Składka AHV/ AVS to składka na emeyturę, IV/AI na rentę, EO/PG/IPG to składka na świadczenie socjalne. W przypadku zbyt niskiej emerytury przysługuje zasiłek socjalny od państwa. |
ALV | AC | AD | ALV AC AD Składka na ubezpieczenie dla bezrobotnych (proszę zobaczyć wyjaśnienie w tabeli dot. porównania systemu zabezpieczenia społecznego). |
NBU | ANP | INP | Składka na wypadek poza miejscem pracy. |
KTG | IJM | IGM | Składka na ubezpieczenie chorobowe. |
BVG | LPP | LPP | Składka emerytalna II filar (proszę zobaczyć wyjaśnienie w tabeli dot. porównania systemu zabezpieczenia społecznego). |
AV | CCT | CCL | Pobierana tam gdzie istnieje układ zbiorowy pracy czyli GAV lub CCT lub CCL i odprowadzana na związki zawodowe i organizacje pracodawców. Z tego powodu członkostwo w związku jest bardziej korzystne, ponieważ nie będąc w nim i tak należy na niego płacić a przy tym nie korzysta się z dodatkowych korzyści związanych z przynależnością do niego, takich jak na przykład darmowa pomoc prawna, dofinansowanie do edukacji zawodowej lub kursów językowych. Składka ta może również występować pod innymi nazwami jak (w częsci niemieckojęzycznej) Paritätische Fonds/Vollzugsbeiträge/Weiterbildungsbeiträge. |
Jak rozmawiać/pisać z pracodawcą?
Wysyłając CV zaznaczasz, że twój niemiecki jest bardzo słaby, dlatego twój przyszły pracodawca nie pogniewa się jeśli użyjesz translatora w pomaganiu sobie. Niektórzy rolnicy wspominają, że możesz do nich przyjechać na okres próbny, więc nie bój się przyjechać ponieważ część obcokrajowców zamiast pracować to wolała pić czy nie robić, dlatego tak ostrożnie podchodzą do tych rzeczy.
W trakcie wymiany mailowej zawsze zapytaj się ile będziesz zarabiać netto, ile wynoszą opłaty, jak wygląda mieszkanie/pokój/, jak wygląda plan dnia. Poniżej przykład rozmowy:
Osoba pytająca o warunki pracy:
Ich habe ein paar Fragen zu meiner Arbeit.
- 1. Wie viel würde ich netto verdienen?
- 2. Wie viel würde ich für eine Wohnung bezahlen (Strom, Wasser)
- 3. Wie sind die Wohnbedingungen?
- 4. Wie viele Stunden pro Woche arbeiten Sie?
Odpowiedź pracodawcy:
Hallo
Zu deinen Fragen:
1. Im Anhang schicke ich Dir eine Beispiellohnabrechnung, plus minus Fr. 50.- für 2019!
2.und 3. Zimmer und Benutzung von einer Küche und Wohnzimmer kostet dich inkl. Strom Wasser Internet Fr. 395.- im Monat.
Morgen-, Mittag-, und Abendessen musst du selber einkaufen und kochen!
Du hast ein Auto zur Verfügung, welches Fr. 0.40/Km kostet.
Du hast eine Wohngemeinschaft mit 2-3 anderen Mitarbeiter, ihr benutzt die gleiche Küche und Wohnraum. Zimmer hat jeder selber eines. Es hat Zwei Duschen zwei WCs!
4. Du arbeitest 55 Stunden pro Woche, alles was mehr ist, ist Überstunden welche entweder eingezogen oder ausbezahlt werden können. Überstunden werden zum Normalstundenlohn ausbezahlt.
Normalerweise 1 Wochenende arbeiten 1 Wochenende frei!
Wenn du so gut arbeitest und so viel Freude an der Landwirtschaft hast wie du in deinem Lebenslauf schreibst, dann bin ich interessiert an einer langjährigen Zusammenarbeit für mindestens 8-12 Monate im Jahr. Der Lohn würde jedes Jahr steigen!
Wenn du interessiert bist würde ich dich gerne persönlich kennenlernen.
Mit freundlichen Grüssen
Jakie są zarobki w Rolnictwie?
Z własnej autopsji lepiej zadać pytanie ile udaje się tobie odłożyć pieniędzy, ponieważ wielu zarabia 6000 CHF brutto i wiele osób nie odkłada pieniędzy. W Rolnictwie na początku nie zarabia się kokosów. Po opłaceniu zostaje nam od 1800CHF- 2500 CHF pracując 55h w tygodniu.
Zalety mieszkania u Rolnika
- Nie musisz na początku szukać noclegu, ponieważ zapewnią tobie pokój lub osobne mieszkanie
- Nie musisz się martwić o jedzenie, ponieważ większość rolników zapewnia tobie 3 posiłki
- Często udostępnia swój samochód do jazdy np. supermarketu
- Jadąc do Szwajcarii odbierze Ciebie z wytyczonego miejsca
- Nie płacisz podatku za śmieci
- Nie płacisz za prąd wodę czy telewizor, ponieważ masz wliczone wszystko ( jest to około 500 CHF miesięcznie)
- Bardzo dobrze poznasz kulturę Szwajcarską
- Będziesz mieć duży kontakt z językiem co ułatwi tobie w podszkoleniu języka do poziomu komunikatywnego
Wady mieszkania u Rolnika
- Nienormowane godziny pracy. Będziesz musiał pracować od rana do wieczora. Zazwyczaj nie będzie go to interesowało, ponieważ siano na kiszonkę trzeba zebrać, zwierzęta trzeba nakarmić.
- Zazwyczaj warunki mieszkalne są średnie. * zawsze zapytaj się przed przyjazdem jak wygląda twój pokój, możesz poprosić o zdjęcia
- Trudniej zmienić pracę na inną, ponieważ musisz od razu szukać mieszkania i pracy
- Rolnicy często po jakimś czasie pokazują swoje prawdziwe oblicze i mogą być agresywni w stosunku do nas, będą się szybko denerwować na sytuacje itp.
Wskazówki
- Polskie autobusy nie jeżdżą wszędzie, dlatego poproś swojego przyszłego pracodawcę, aby wyjechał w wyznaczone miejsce
- Po pierwszym miesiącu sprawdź czy finansowo wszystko się zgadza. Jeśli tak nie jest, to powiedz/przekaż to rolnikowi.
- Jeśli jest tobie ciężko, to zawsze mów, aby rolnik wiedział gdzie są „granice”, ponieważ jeśli nie zakomunikujesz to będzie próbował jeszcze więcej nakładać obowiązków itp
- W Szwajcarii na śniadanie zazwyczaj są kanapki ( z mięsem, dżemem lub miodem), więc nie zdziw się z początkiem, że nie ma bardzo dużego śniadania.
Zasiłki dla pracowników rolnych
FLG zapewnia następujące zasiłki rodzinne:
- Dodatek na dziecko w wysokości 200 CHF miesięcznie w dolinie i 220 CHF miesięcznie na obszarach górskich; jest wypłacana od miesiąca urodzenia dziecka do miesiąca, w którym dziecko kończy 16. urodziny; jeśli masz już prawo do zasiłku szkoleniowego przed ukończeniem 16 lat, będzie on wypłacany zamiast zasiłku na dziecko; Ponadto zasiłek rodzinny przysługuje na dzieci w wieku od 16 do 20 lat niezdolne do pracy z powodu problemów zdrowotnych.
- Dodatek szkoleniowy w wysokości 250 CHF miesięcznie w dolinie i 270 CHF miesięcznie na obszarach górskich; jest wypłacana od miesiąca, w którym dziecko rozpoczyna naukę ponadobowiązkową, ale najwcześniej za miesiąc, w którym przypadają piętnaste urodziny; dzieci, które ukończyły 16 lat i nadal uczęszczają do szkoły, mają prawo do zasiłku szkoleniowego od miesiąca następującego po ukończeniu 16 lat; dodatek szkoleniowy wypłaca się do końca nauki, jednak nie dłużej niż do końca miesiąca, w którym dziecko kończy 25 lat.
- Dodatek na gospodarstwo domowe dla pracowników rolnych w wysokości 100 CHF miesięcznie.
W jaki sposób można ubiegać się o zasiłki rodzinne zgodnie z FLG?
Każdy, kto ubiega się o zasiłki rodzinne, musi zarejestrować to uprawnienie za pomocą kwestionariusza dostarczonego w tym celu w odpowiednim oddziale gminnym AHV w miejscu zamieszkania. W przypadku zmiany pracodawcy lub dłuższej przerwy w pracy (np. Z powodu sezonowych prac alpejskich) należy złożyć nowy kwestionariusz. Po sprawdzeniu kwestionariusza przez kantonalne biuro odszkodowań AHV wydaje orzeczenie, które budzi sprzeciw.
Zasiłki rodzinne są zwykle wypłacane:
- kwartalnie dla pełnoetatowych rolników i zawodowych rybaków;
- corocznie rolnikom pracującym w niepełnym wymiarze godzin i rolnikom alpejskim;
- miesięcznie pracownikom rolnym przez pracodawcę.
Można wystąpić retrospektywnie o zasiłki rodzinne, ale jest to ograniczone do pięciu lat przed rejestracją.
Zmiany w sytuacji osobistej, finansowej i zawodowej należy zgłaszać do właściwego biura ds. Odszkodowań AHV lub lokalnego oddziału AHV bez pytania. Dotyczy to również tych, które prowadzą do zmiany pierwotnego uprawnienia. Są to na przykład:
- Narodziny lub śmierć dziecka, wyjazd dziecka ze Szwajcarii;
- Rozpoczęcie, przerwanie lub zakończenie treningu
- Separacja lub rozwód i zmiana władzy rodzicielskiej;
- Podjęcie lub rezygnacja z własnej pracy zarobkowej lub pracy drugiego rodzica, a także zmiana kantonu, w którym drugi rodzic jest zatrudniony lub w którym mieszka dziecko;
- Przejęcie działalności rodziców na własny rachunek, zmiany w liczbie zwierząt;
- Prawo do emerytury AHV lub IV.
Nieuzasadnione świadczenia i naruszenie obowiązków sprawozdawczych podlegają karze. Źle otrzymane zasiłki rodzinne podlegają zwrotowi.
Jak są finansowane zasiłki rodzinne w ramach FLG?
Dodatki rodzinne dla pracowników rolnych są częściowo finansowane przez pracodawców. Każdy z nich płaci 2% wszystkich płac gotówkowych i naturalnych, które są wypłacane w ich firmie i podlegają składkom AHV do kantonalnego funduszu kompensacyjnego AHV.
Dwie trzecie pozostałej kwoty oraz koszt zasiłków na dzieci dla rolników pokrywa rząd federalny, a jedną trzecią kantony.
Gdzie szukać pracy ?
- AGRARJOBS —-> https://www.agrarjobs.ch/de/jobs
Swoje CV wysyłasz bezpośrednio do pracodawcy, więc omijasz pośredników co zwiększa szanse na znalezienie dobrej pracy z godnym wynagrodzeniem
Najczęściej zadawane pytanie o pracę w rolnictwie?
- Czy koniecznie muszę mówić po niemiecku?
Nie. Część rolników mówi podstawowym angielskim, lecz niechętnie go używają. Jeden z trzech języków urzędowych w Szwacarii pomoże tobie w komunikacji z pracodawcą, aby lepiej się pracowało. Najlepiej już dzisiaj się uczyć języka. - Jadę na 2 miesiace do pracy sezonowej. Czy muszę kupować ubezpieczenie w Szwajcarii?
Jezeli masz umowe do 3 miesiecy to nie potrzebujesz tu ubezpieczenia. Moze byc z Polski..Jezeli masz NFZ Karte to dodatkowo wykup sobie w PZU od Kosztöw Leczenia (KL i Transportu) w PZU Wojażer czy w Warcie ale zaznacz ze pracujesz.
| Ja kupowałam dodatkowe w Warcie typowo na wyjazd do pracy. Na 3 miesiące wyszło jakieś 400-500 zł nie pamiętam dokładnie - Osoba na grupie Facebookowej reklamuje, że załatwia pracę wzamian za pieniądze. Czy jest to legalne
Osoba, która załatwia prace i nie ma firmy jest to nie legalne w Polsce jak i w Szwajcarii. Naraża się na duże kary finansowe - Czy polecacie pracę przez pośrednika?
Nie. Pośrednika rolą jest zarobienie na tobie i drugorzędną sprawą jest to czy czujesz się konfortowo, a jak zaczynają się problemy to w zwyczaju mają nie odbierać telefonów. Sam osobiście mam złe doświadczenia oraz kilku moich znajomych.