Chcesz wyjechać do Szwajcarii, ale nie masz dużego doświadczenia i twój język niemiecki ogranicza się do słów Danke, Guten Tag, to muszę Ciebie zmartwić, że długa i ciężka droga przez tobą, ponieważ życie i praca w danym kraju bez języka bardzo utrudnia życie. Zachęcam Ciebie od teraz do nauki niemieckiego, ponieważ im wcześniej zaczniesz to szybciej nauczysz się podstaw, dzięki czemu będziesz więcej zarabiał i ułatwi tobie funkcjonowanie w życiu codziennym
Wszystkie prace bez komunikacji z pracodawcą będą powodować niezrozumienie. Mogą zdarzyć się oszustwa!!! Uważaj!
W jakich pracach nie potrzebujesz języka i najszybciej znajdziesz pracę?
ROLNICTWO
WARZYWA I OWOCE (zbiory warzywa i owoców)
Hotelarstwo i Gastronomia (sprzątanie pokoi, zmywak)
GRUPA POLAKÓW. Często się zdarza, że w ekipie mówi jedna osoba biegle po niemiecku i dzięki temu kontaktuje się z pracodawcą.
Nie polecam tego rozwiązania, ale bez języka i doświadczenie będzie tobie ciężko samemu coś znaleźć. Czyli załatwić mieszkanie, pozwolenie i pracę. Powinieneś skorzystać z pośrednika.
Jak wygląda praca przez pośrednika? Najpierw musisz znaleźć odpowiedniego i sprawdzonego pośrednika. Na końcu artykułu prześlę sprawdzonych polskich pośredników. Następie napisz CV po niemiecku. Kliknij tutaj (w tym artykule wytłumaczyłem jak napisać CV po niemiecku). Pamiętaj, aby CV miało zdjęcie oraz klauzulę RODO:
Ich bin damit einverstanden, dass meine Daten zu Rekrutierungszwecken von der Firma (Nazwa firmy – pośrednika), Schweiz im erforderlichen Umfang für die Rekrutierung und den Kontakt mit dem Arbeitgeber verarbeitet werden.
Warto do swojego CV dodać: Jak największą liczba informacji o swoich umiejętnościach i doświadczeniu w zawodzie, którym aplikujesz.
Zazwyczaj w ciągu kilku dni pośrednik wyślę tobie ofertę pracy. Najważniejsze jest teraz, ponieważ trzeba sprawdzić przyszłego pracodawcę oraz zadać odpowiednie pytania, tak, aby zminimalizować ryzyko oszustwa.
Sprawdzenie pracodawcy:
Wpisz nazwę firmy i adres w Google, prawdopodobnie wyskoczą tobie informacje o firmie. Ludzie oszukani przez firmy, piszą na publicznych forach, aby ostrzec innych. Następnie sprawdzasz największe 3-4 grupy facebookowe Szwajcarskie. W lupkę (szukanie) wpisujesz nazwę firmy. Jeśli ktoś się wypowiadał o danej firmie, warto złapać z nim kontakt, dzięki czemu dowiesz co tam się wydarzyło. Jeśli nie znajdziesz informacji napisz post na grupie np. Czy ktoś pracował w firmie X Dostałem pracę przez biuro pośredniczące x.
Jakie pytania zadać ?
1. Ile będę zarabiał brutto?
2. Czy pracodawca może przesłać przykładowe Lohnabrechnung (Lista płac, która zawiera zarobki brutto oraz wszystkie koszty, podatki jakie odprowadzasz oraz widnieje ile zarobisz netto)
3. Jeśli pracodawca zapewnia nocleg i wyżywienie. To zapytać czy z kimś będziesz mieszkał, jak wygląda mieszkanie/pokój, ile posiłków dziennie będziesz miał. Czy będziesz płacić dodatkowe koszta za wynajęcie mieszkania? Opłaty za prąd, wodę czy podatek RTV (radio, telewizja)
4. Sprawdź gdzie będziesz mieszkał i jak daleko będziesz miał do pracy, jeśli będziesz miał daleko czy pracodawca zapewnia transport do pracy
5. Czy pracodawca zapewnia odzież roboczą?
6. Czy są jakieś koszty dodatkowe o których warto wiedzieć wiedzieć
Przed zawarciem umowy z agencją pracy należy sprawdzić, czy działa ona legalnie na szwajcarskim rynku. Prywatni pośrednicy muszą uzyskać zezwolenie na prowadzenie działalności w Kantonowym Urzędzie Pracy. W przypadku gdy agencja zatrudnia obcokrajowców, jest konieczne także zezwolenie Ministra Gospodarki (seco). Spis agencji pracy upoważnionych do świadczenia usług jest prowadzony pod adresem: http://www.avg-seco.admin.ch.
W przypadku polskich biur pośrednictwa pracy stosowny rejestr (KRAZ) znajduje się pod adresem: http://stor.praca.gov.pl.
Warto nadmienić, że prywatni pośrednicy w Szwajcarii mogą pobierać od osoby poszukującej pracy prowizję za usługę. Władze kantonów nakładają jednak limity wysokości opłat, których agencje nie mogą przekroczyć. Pobór prowizji może nastąpić dopiero po spisaniu odpowiedniej umowy.
Należy także zwracać uwagę na warunki podpisanej umowy. Agencje pracy mogą naliczać dodatkowe opłaty z tytułu kosztów takich jak zakwaterowanie, transport do miejsca pracy czy wyżywienie. Każdy dokument przed podpisaniem trzeba dokładnie przeczytać i sprawdzić, czy wyszczególniono wszystkie koszty. Im bardziej szczegółowa umowa, tym lepiej.