Uciążliwość związana z hałasem jest przyczyną najczęstszych sporów wśród sąsiadów. Szczególnie w budynkach mieszkalnych pokoje są często hałaśliwe, przez co poziom hałasu z drugiego mieszkania przenosi się na własne. Konflikty szybko pojawiają się zwłaszcza wtedy, gdy sąsiedzi mają różne interesy i na przykład niektórzy świętują często, podczas gdy inni wolą być sami. Ogólnie rzecz biorąc, nadmierny hałas jest szybko zgłaszany policji, która informuje osobę powodującą hałas i wzywa ją do zaprzestania. Jednak nie jest to trwałe rozwiązanie. Tutaj dowiesz się, co możesz zrobić w przypadku hałasu, jakie okresy odpoczynku są wymagane przez prawo i jakie masz prawa.
1. Definicja nadmiernego hałasu
Często nie jest to łatwe do zdefiniowania, kiedy mówimy o nadmiernym hałasie. Ogólnie można powiedzieć, że niedopuszczalna uciążliwość hałasu występuje, gdy hałas jest nie do zniesienia dla przeciętnego człowieka i nie można go wygłuszyć. Ponadto odgłosy nie powinny być zwyczajowe w danej lokalizacji i nie powinny być akceptowane przez osobę zainteresowaną.
2. Uciążliwości związane z hałasem nie można określić za pomocą wartości w decybelach
Nie ma określonej liczby decybeli, z której mówi się o nadmiernym hałasem. To normalne, że na przykład w dużym mieście jest trochę głośniej niż w małej wiosce. Zależy to również od tego, jak słabo wyciszony jest budynek i czy okna są zamknięte, czy nie. W większości przypadków zakłócenia są częściej zgłaszane na obszarach wiejskich. Oprócz wrażliwości na hałas, która może się różnić w zależności od lokalizacji, ważnym aspektem jest możliwość uniknięcia szumu. Ze względu na szarą strefę każdy organ lub urząd regulacyjny sam decyduje, czy zgłoszone zakłócenie należy zaklasyfikować jako uciążliwość hałasu, czy nie.
3. Kiedy akceptować hałas od sąsiadów
Ponieważ nie ma prawa z określoną liczbą decybeli, nie ma ogólnej odpowiedzi na to pytanie, kiedy po prostu trzeba żyć w otoczeniu hałasu. Ale nawet bez konkretnych liczb można określić pewne czynniki, od których zależy poziom zanieczyszczenia hałasem:
- Czy zakłócenie ma miejsce w tygodniu czy w weekend?
- O której godzinie słychać hałas?
- Jak długo jesteś narażony na hałas?
- Co to za źródło hałasu?
- Czy rodzaj i intensywność hałasu są normalne w danej lokalizacji?
4. Oceń, czy jest to nadmierny hałas, czy uciążliwi najemcy
Ponieważ nie jest to precyzyjnie określone w prawie najmu, wynajmujący powinien zadać skarżącemu najemcy kilka pytań w przypadku konfliktu, aby prawidłowo ocenić uciążliwość hałasu. Jeśli właściciel mieszka w domu sam, ocena ta jest oczywiście dużo łatwiejsza.
Ma to duże znaczenie, czy konflikt wystąpi w sobotę wieczorem o godzinie 18:00, czy w ciągu tygodnia o godzinie 02:00 w środku nocy. Istotne jest również, czy jest to tylko krótki wyskok trwający kilka minut, czy trwała uciążliwość trwająca kilka godzin. Ponadto kluczowy jest rodzaj źródła hałasu: na przykład głośno płaczącego dziecka nie można po prostu „wyłączyć”, ale głośny system muzyczny można. Ostatecznie lokalizacja musi być odpowiednio wykorzystana: każdy, kto np. zamienia mieszkanie w lokal komercyjny, podlega karze nie tylko z powodu nadmiernego hałasu, ale także z powodu niewłaściwego użytkowania wynajmowanej nieruchomości.
5. Zgłoś się na policję w przypadku zbyt dużego hałasu
Jeśli twoi sąsiedzi robią awanturę, uprzejmie jest najpierw ich powiadomić. Zamiast odebrać telefon i złożyć skargę na policję lub złożyć skargę dotyczącą hałasu do wynajmującego, należy poinformować osobę powodującą hałas o swoim prawie najmu. Organizatorzy, szczególnie na przyjęciach itp., często nie zdają sobie sprawy, że mieszkanie jest głośne, a sąsiedzi mogą czuć się nieswojo. Jeśli Twój sąsiad nie odpowiada, zawsze możesz później wezwać policję. W takim przypadku przyjdą oni lub urząd porządku publicznego, sprawdzą poziom hałasu i odpowiednio upomną osoby powodujące hałas.
6. Okresy odpoczynku określone w prawie najmu
Z reguły w każdym domu obowiązują stałe zasady, które wskazują okresy uważane za okresy odpoczynku. Dlatego powinieneś najpierw spojrzeć na swoją umowę najmu, aby zobaczyć, jak się masz. Większość regulaminów domowych określa następujące okresy odpoczynku:
- Cisza nocna: głównie od 22:00 do 6:00
- Odpoczynek w południe: od 12:00 do 15:00
- Całodzienny odpoczynek w niedziele i święta
W tych okresach istnieje zwiększone zapotrzebowanie na wypoczynek, chociaż nie jest to związane z pewnym poziomem.
7. Prawo wynajmującego do wypowiedzenia w przypadku nadmiernego hałasu
Zasadniczo wynajmujący ma prawo rozwiązać umowę w przypadku zbyt dużego hałasu. Najemca umowę najmu podpisał, że będzie przestrzegał regulaminu domu, w tym także zasad dotyczących hałasu. Indywidualne sprawy często poprzedzone są przypomnieniem i osobistą rozmową. Jednak jako najemca powinieneś mieć świadomość, że zbyt wysoki poziom hałasu może być przyczyną wypowiedzenia.