Szanowny Zespole Doradczym
Dzisiaj mam także kilka pytań.
Proszę wyłącznie o odpowiedzi prawne, a nie o pouczenia. Ponieważ jestem świadomy tego, że popełniłem błędy. Ale jak wszyscy wiemy, mądry Polak po szkodzie…
Przez 6 miesięcy wysyłałam wiadomości do mężczyzny, który kłamał mnie za pomocą skradzionych zdjęć profilowych, filmów edytowanych przez sztuczną inteligencję i czatów. Zanim zdałem sobie z tego sprawę i znalazłem prawdziwego właściciela zdjęć, zostałem już oszukany na sporą sumę pieniędzy.
Złożyłam doniesienie na policję i, delikatnie mówiąc, zostałam wyśmiana… W zeszłym tygodniu otrzymałam od prokuratury nakaz powstrzymania się od wniesienia oskarżenia. Powiedziano mi, że mimo iż jest to oszustwo, nie będą dalej zajmować się tą sprawą, ponieważ w prasie pojawiło się wystarczająco dużo informacji na ten temat. Następnie złożyłem skargę. Dziś dostałem nakaz z prokuratury wraz z fakturą na kwotę 800,- zł tytułem zabezpieczenia.
A teraz moje pytania:
1. Czy to normalne, że ofiary muszą płacić za ściganie sprawców?
2. Dlaczego konta (szwajcarskie), na które przelano pieniądze, nie są sprawdzane?
3. Czego mogę się obawiać udostępniając zdjęcia/filmy lub podając imię i nazwisko prawdziwej osoby?
4. Czy ktoś ma jakieś inne wskazówki, jak mogę postępować lub do kogo mogę się zwrócić o pomoc?
Moim głównym zmartwieniem nie są utracone pieniądze, ale oszustwa i sprawiedliwość.
Wielkie, wielkie dzięki!
Przez 6 miesięcy wysyłałam wiadomości do mężczyzny, który kłamał mnie za pomocą skradzionych zdjęć profilowych, filmów edytowanych przez sztuczną inteligencję i czatów.
Dzielić
Czuję się przygnębiony.
Niestety, doświadczyłem również tego, że system wymiaru sprawiedliwości jest (musi być?) bardzo przyjazny sprawcom, a odpowiedzialność z powrotem trafia w ręce ofiar.
Prawdopodobnie nie masz w tej chwili innego wyjścia, jak tylko uznać to za nauczkę i uwierzyć w karmę 😘
1. Jeśli pojawią się koszty i nie będzie można kontynuować sprawy, ponieważ sąd przyjmie założenie „samozadłużenia”, kto inny powinien zapłacić?
2. Konta są często tylko bramą, a pieniądze nadal płyną
3. Wizerunki prawdziwej osoby zostały niewłaściwie wykorzystane – jeśli tak, to oni muszą podjąć działania, a nie Twoja firma
4. To oszustwo jest niemal tak stare, jak oszustwo na wnuczka – jeśli jesteś pełnoletni i zdolny do działania, potraktuj je jako nauczkę
Nie wszystko, co przeciętny człowiek uważa za oszustwo, jest również uważane za oszustwo z punktu widzenia prawa karnego.
Komentarz do Twoich linijek:
„Dziękuję za wyjaśnienie. Więc prawdopodobnie się mylę, ponieważ kradzież zdjęć i filmów, profesjonalna edycja filmów, fałszowanie potwierdzeń lotów i pranie pieniędzy nie są już przestępstwami? Nawet jeśli wszystko to jest robione w celu osiągnięcia osobistych korzyści?”
Kradzież jest możliwa jedynie w odniesieniu do przedmiotów materialnych. To, o czym mówisz, to znacznie bardziej prawdopodobne naruszenie praw autorskich (nawet naruszenie praw autorskich nie ma miejsca, gdy zdjęcia nie są wykorzystywane publicznie). Profesjonalna edycja zdjęć innych osób itp. nie jest sama w sobie przestępstwem.
Każdy MOŻE zmieniać i fałszować rezerwacje lotów oraz inne paragony! Problem jest taki: czy ktoś jest oszukiwany poprzez wykorzystanie tych „dowodów”?
Czy sfałszowane rachunki miały decydujący wpływ na dokonanie przez Ciebie tych płatności? Czy chodziło tylko o wywarcie wrażenia – np. „Widzisz, w zeszłym tygodniu poleciałem do Hongkongu jako biznesmen!”?