Prowadzenie samodzielnego życia, gdy jesteś starszy, zabezpieczanie swojej finansowej przyszłości, spełnianie swoich największych życzeń – kto nie marzy o tym, by żyć pełnią życia nawet na emeryturze, korzystając z ulg podatkowych już teraz? Oszczędzanie z filarem 3a może spełnić to marzenie. Swiss Life odpowiada na najważniejsze pytania związane z tym tematem.
Co to jest filar 3a?
Filar 3a jest częścią prywatnego systemu emerytalnego w Szwajcarii. Szwajcarski system emerytalny ma trzy filary:
- I filar: świadczenia państwowe (AHV)
- II filar: świadczenia pracownicze (fundusz emerytalny lub BVG)
- Trzeci filar: przepisy prywatne, na które składają się filar 3a i 3b
Aby mieć pewność, że po przejściu na emeryturę możesz utrzymać swój dotychczasowy standard życia, zaleca się oszczędzanie, korzystając z trzeciego filaru. Trzeci filar jest podzielony na filar 3a (rezerwy kwalifikowane do opodatkowania) i filar 3b (rezerwy niepodlegające opodatkowaniu).
Jeżeli polegasz wyłącznie na świadczeniach emerytalnych z AHV i funduszu emerytalnego, będziesz mógł liczyć tylko na około 60% swojego ostatniego dochodu.
Jakie są zalety filaru 3a?
Dzięki filarowi 3a będziesz w stanie oszczędzać na samodzielne życie, gdy będziesz starszy: poprawisz swoją emeryturę i zlikwidujesz wszelkie luki dochodowe.
Dodatkowe zalety filara 3a:
- Podatki: zaoszczędzisz na podatkach, ponieważ możesz odliczyć swoje depozyty od dochodu podlegającego opodatkowaniu.
- Kwota oszczędności: to Ty określasz, ile chcesz wnieść do określonego maksimum. Nawet małe kwoty są tego warte.
- Wcześniejsza wypłata: w szczególnych przypadkach – na przykład w celu sfinansowania domu – możesz wypłacić pieniądze z filaru 3a.
- Emerytura: możesz uzyskać dostęp do pieniędzy w filarze 3a już na pięć lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego AHV.
Jaka jest maksymalna kwota w filarze 3a?
Dla osób ubezpieczonych w funduszu emerytalnym, kwota maksymalna w 2021 jest CHF 6883 . Osoby samozatrudnione bez funduszu emerytalnego mogą wpłacić do 34 416 CHF lub maksymalnie 20 procent swojego dochodu netto do filaru 3a. Maksymalna kwota jest resetowana każdego roku.
Jak mogę zaoszczędzić na podatkach dzięki filarowi 3a?
Jeśli wniesiesz wkład do filaru 3a, skorzystasz z ulg podatkowych. Możesz w pełni odliczyć swoje depozyty od podatku dochodowego. Każdego roku otrzymasz pokwitowanie z wpłaconą kwotą, które możesz złożyć wraz z zeznaniem podatkowym.
Aby mieć pewność, że będziesz mógł skorzystać z przywilejów za bieżący okres podatkowy, pamiętaj o wpłacie depozytu do filaru 3 do połowy grudnia.
Odtwórz wideo
Kiedy mogę zacząć współtworzyć filar 3a?
Zasadniczo im wcześniej zaczniesz przyczyniać się do filaru 3a, tym lepiej. Warunkiem jest to, że musisz być zatrudniony w Szwajcarii i mieć dochód podlegający AHV.
Kiedy mogę zacząć wypłacać pieniądze z filaru 3a?
Ogólnie rzecz biorąc, możesz wypłacić pieniądze z filaru 3a już na pięć lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego AHV.
Istnieją jednak szczególne przypadki, w których możliwa jest wcześniejsza wypłata pieniędzy z filaru 3a:
- Jeśli zostaniesz samozatrudniony
- Aby sfinansować dom, w którym mieszkasz
- Aby spłacić kredyt hipoteczny
- Jeśli przeprowadzasz się za granicę
- Jeśli staniesz się niepełnosprawny lub umrzesz
Co stanie się z moimi aktywami w filarze 3a, jeśli umrę?
W przypadku śmierci Twoje oszczędności z reguły trafiają do współmałżonka lub zarejestrowanego partnera. Jeżeli nie masz małżonka lub zarejestrowanego partnera, beneficjentami są:
- bezpośredni zstępni lub osoby, które w znacznym stopniu pozostawały na utrzymaniu zmarłego
- osoba, która mieszkała ze zmarłym w ciągłym związku małżeńskim przez pięć lat poprzedzających śmierć zmarłego
- osoba, która musi wspierać dzieci ze związku
Kolejnymi beneficjentami są rodzice, rodzeństwo i inni spadkobiercy zmarłego.
Ile kont 3a mogę mieć?
Liczba kont 3a zależy od Twojego miejsca zamieszkania. Niektóre kantonalne organy podatkowe ograniczają liczbę kont 3a.
Generalnie jednak możesz mieć kilka kont – a nawet ma to sens. Jeśli podzielisz swoje aktywa i będziesz je wypłacać w różnych latach podatkowych, unikniesz opodatkowania progresywnego: im więcej kapitału zbierzesz w ciągu jednego roku, tym wyższa stawka podatkowa.
Który produkt “3a” jest dla mnie odpowiedni?
Zarówno banki, jak i firmy ubezpieczeniowe oferują opcje świadczeń emerytalnych w ramach filaru 3a.
- Oprocentowane konto 3a
Na oprocentowanym koncie 3a odsetki od salda konta są nieco wyższe niż na koncie oszczędnościowym.
- Rachunek 3a powiązany z jednostkami
Konto oszczędnościowe powiązane z jednostką kapitałową w ramach filaru 3a zapewnia lepsze zwroty, ale wiąże się również z ryzykiem inwestycyjnym. W zależności od komponentu kapitałowego i zmian na rynku akcji nie można wykluczyć strat.
- Polityka oszczędnościowa o stałym oprocentowaniu 3a
Podczas gdy część składki jest wykorzystywana do ochrony przed ryzykiem,
pozostała część podlega stałej stopie procentowej i jest wykorzystywana na oszczędności emerytalne. Są też ubezpieczyciele oferujący polisy oszczędnościowe, w ramach których ubezpieczone jest tylko zwolnienie ze składki.
- Polityka 3a powiązana z jednostkami
Część oszczędnościowa premii jest inwestowana w fundusze – kwota wypłacana na koniec okresu zależy głównie od wyników funduszy. Istnieją również zasady, które gwarantują minimalną wypłatę po osiągnięciu dojrzałości.
- 3a ubezpieczenie od ryzyka
Polityka ta obejmuje ryzyko inwalidztwa i śmierci. Nie jest to polisa oszczędnościowa, więc składki są stosunkowo niskie.
Wybór odpowiedniego produktu 3a zależy od Twoich celów i sytuacji rodzinnej.
Jeśli szukasz tylko oszczędności zwolnionych z podatku i nie chcesz korzystać z ochrony ubezpieczeniowej, rozwiązanie bankowe jest wystarczające. Możesz dostosować swoje depozyty do swojej sytuacji finansowej, ale ponosisz wyłączną odpowiedzialność za utrzymanie dyscypliny, jeśli chodzi o oszczędzanie.
Zaletą rozwiązania ubezpieczeniowego jest to, że zabezpieczasz także swoją rodzinę przed skutkami inwalidztwa i śmiercią. Z polisą 3a zaciągasz długoterminowe zobowiązanie, ale ponieważ jesteś zmuszony oszczędzać i jesteś zwolniony ze składek, na pewno osiągniesz swój cel oszczędzania – nawet jeśli nie jesteś w stanie pracować.
Co to jest filar 3b?
Filar 3b jest elementem przepisów prywatnych i wraz z filarem 3a stanowi trzeci filar szwajcarskiego systemu emerytalnego.
W odróżnieniu od filaru 3a (rezerwy kwalifikowane do opodatkowania), filar 3b nie jest kwalifikowany do opodatkowania, co oznacza, że nie jest związany z emeryturą i może być wykorzystany do średnio- lub długoterminowych celów oszczędnościowych.
Możesz wybierać z dużej puli rozwiązań dotyczących rezerw. Wszystkie dobrowolnie składowane aktywa wliczane są do filaru 3b, w tym akcje, papiery wartościowe, nieruchomości, a nawet samochody zabytkowe. Ubezpieczenie na życie często służy też jako dodatkowe zabezpieczenie na okres po przejściu na emeryturę.
Jakie są kluczowe rodzaje inwestycji?
Kluczowe rodzaje inwestycji to:
- konto oszczędnościowe
- obligacje
- akcje
- fundusze inwestycyjne
- produkty strukturyzowane
- polisy ubezpieczeniowe
Jakie są zalety filaru 3b?
Jeżeli polegasz wyłącznie na świadczeniach emerytalnych z pierwszego i drugiego filaru, będziesz mógł liczyć tylko na około 60% swojego ostatniego dochodu na emeryturze. Dlatego nie należy lekceważyć świadczeń dożywotnich. Filary 3a i 3b pomagają utrzymać Twój standard życia nawet po przejściu na emeryturę, a także zlikwidować ewentualne luki w ubezpieczeniu.
Dodatkowe zalety filaru 3b:
- Każdy mieszkaniec Szwajcarii może wpłacić do filaru 3b.
- Ty decydujesz, jak wykorzystać oszczędności w ramach filaru 3b.
- Możesz dowolnie wyznaczyć beneficjenta.
- Możesz dowolnie wybierać, kiedy zostanie wypłacona.
- Nie ma maksymalnego rocznego depozytu.
Czy korzystam z ulg podatkowych z filarem 3b?
Chociaż nie cieszą się Państwo tymi samymi bezpośrednimi korzyściami podatkowymi, jak w przypadku filaru 3a, jest to plus:
W zależności od wybranego rodzaju inwestycji obowiązują różne zasady i warunki. Na przykład ubezpieczenie sumy kapitałowej z opcją wykupu zapewnia ulgi podatkowe. Chociaż nie możesz odliczyć depozytów od podatków, a wartość wykupu jest opodatkowana jako składnik aktywów w trakcie okresu, w momencie wypłaty cała kwota jest wolna od podatku, łącznie ze wszystkimi zarobkami, pod warunkiem spełnienia warunków prawnych.
Kto oferuje filar 3b?
Rezerwy prywatne w filarze 3b można zawrzeć zarówno z bankami, jak iz towarzystwami ubezpieczeniowymi . Jeśli zdecydujesz się na rozwiązanie ubezpieczeniowe, skorzystasz z dodatkowego ubezpieczenia na wypadek śmierci lub kalectwa.
Nie jest łatwo znaleźć odpowiednie dla siebie warunki emerytalne. Wachlarz dostępnych rozwiązań 3b jest duży i na pewno powinieneś dokonać wyboru w oparciu o swoją sytuację życiową. Ile masz lat? W jakim stanie są Twoje finanse? Czy jesteś sprawny i zdrowy? Chociaż są to drobne szczegóły, mogą odegrać ważną rolę w wyborze produktu.
Masz różne możliwości wyboru typu lokaty: czy wolisz dokonywać okresowych (np. Miesięcznych) stałych płatności? A może otrzymałeś spadek i chcesz zainwestować większy ryczałt (polisa jednorazowa)? Twój apetyt na ryzyko również odgrywa rolę. Czy wolałbyś inwestycję o niskim ryzyku, która może generować niższe zyski, czy też chciałbyś podjąć większe ryzyko i tym samym prawdopodobnie zarobić więcej?
Bardzo interesujacy temat!!
Musze zastanowic sie na 3b